Przejdź do zawartości

Historia jednego fraka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Historia jednego fraka
Tales of Manhattan
Ilustracja
Gatunek

komediodramat

Rok produkcji

1942

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

118 min

Reżyseria

Julien Duvivier

Scenariusz

Henry Blankfort
Alan Campbell
Ladislas Fodor
László Görög
Ben Hecht
Samuel Hoffenstein
Donald Ogden Stewart
Lamar Trotti
László Vadnay
niewymienieni:
Edmund Beloin
Robert Katscher
Buster Keaton
William Morrow

Główne role

Charles Boyer
Rita Hayworth

Muzyka

Sol Kaplan

Zdjęcia

Joseph Walker

Scenografia

Richard Day
Boris Leven

Kostiumy

Irene
Bernard Newman
Dolly Tree
Gwen Wakeling
Oleg Cassini

Montaż

Robert Bischoff
Gene Fowler Jr.

Produkcja

Boris Morros
Sam Spiegel

Wytwórnia

20th Century Fox

Historia jednego fraka (ang. Tales of Manhattan) – amerykańska tragikomedia z 1942 roku. Film składa się z czterech opowieści, które łączy pewien frak. Piąta nie trafiła do filmu.

Główne role

[edytuj | edytuj kod]

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Film zaczyna się w momencie, kiedy aktor Paul Orman dowiaduje się, że jego frak jest przeklęty i każdą osobę, która będzie go nosić dotknie nieszczęście. Orman odnosi wielkie sukcesy, ale podczas jednego z występów zostaje zastrzelony.
W ten sposób frak trafia do Harry’ego Wilsona. Jego dziewczyna Diane jest po uszy w nim zakochana. W jego kurtce znajduje romantyczny list. Prosi swojego drużbę, by mu pomógł. Wskutek nieprzewidzianych okoliczności Diane rzuca Harry’ego dla jego druźby - George’a.
Tak frak trafia do George’a Smitha - biednego, ale utalentowanego muzyka, który dostaje szansę na zdobycie sławy. Kiedy zdobywa frak jego życie jest w wielkim niebezpieczeństwie. Ale mimo tego odnosi sukces.
Avery Browne jest nałogowym pijakiem. Nagle decyduje się wypożyczyć frak z okazji 25-lecia uczelni. Jego adwokat stara się przekonać jego szkolnych kolegów, że dzięki temu odniosą sukces, ale Avery ostatecznie przyznaje się do nałogu. Dzięki temu dostaje przyzwoitą pracę.
Grupa złodziei dokonuje napadu. Wcześniej jeden z nich kradnie frak ze sklepu. Podczas ucieczki samolotem, gubią frak i łup. Biedna para Afroamerykanów Luke i Esther mieszkająca w slumsach znajduje frak wraz z 50 tys. dolarów. Zgłaszają się z nimi do wielebnego, któremu dają „pieniądze z nieba” ludziom, którzy kupią to, o co się modlili. Po rozdaniu pieniędzy wielebny pyta samotnego Christophera, o co prosi. Ten mówi o strachu na wróble. Bierze praktycznie zniszczony frak i robi z niego stracha na wróble.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]